Zaloguj się

Ja czytam

Dyskusyjne kluby edukacyjne

Ścieżka: Bezpieczeństwo

Spotkanie 1.

Temat: Bezpieczny czy wolny?

O czym dyskusja?

Coś kosztem czegoś – albo jesteśmy bezpieczni, albo całkiem wolni, jak jest lepiej i dlaczego, przygoda vs. niebezpieczeństwo, po co ładować się w kłopoty.

Materiały do dyskusji:

 • Książka Beaty Pawlikowskiej Blondynka na Orinoko

Dwa miesiące samotnej wyprawy przez Amazonię w Ameryce Południowej. Mój plan był prosty: przedostać się po rzekach od Orinoko w Wenezueli przez Rio Negro aż do Amazonki w Brazylii. Półtora tysiąca kilometrów przez dżunglę. Czółnem, statkiem, motorówką wojskową z małpą na pokładzie i innymi przypadkowymi łodziami. Wśród tajemniczych głosów tropikalnej puszczy, przez zagubione na końcu świata wioski i nieoczekiwane zdarzenia. Wielka przygoda!

 • Film z udziałem Beaty Pawlikowskiej wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 2.

Temat: Dziwne i niezwykłe

O czym dyskusja?

Czy wyobraźnia pomaga, czy może przeszkadzać, po co są nam straszne opowieści, czy warto znać odpowiedzi na wszystkie pytania, czy warto wierzyć w magię?

Materiały do dyskusji:

 • Książka Zofii Beszczyńskiej Jajko księżyca

Mam na imię Anabella i chcę opowiedzieć co mi się niedawno zdarzyło. A były to absolutnie dziwne i niezwykłe rzeczy. Dziwne i Niezwykłe: tak właśnie. A wszystko zaczęło się od Domu Naprzeciwko.

To bardzo piękna i poruszająca opowieść o dwunastoletniej dziewczynce, wyruszającej w niepokojącą wędrówkę przez świat z pogranicza łagodnej, czarodziejskiej baśni i mrożącego krew w żyłach horroru.

– fragment recenzji dr. Grzegorza Leszczyńskiego

 • Film z udziałem Zofii Beszczyńskiej wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 3.

Temat: Pomyślmy o przyszłości!

O czym dyskusja?

Czy jesteśmy w stanie przewidzieć niebezpieczeństwo, które nas czeka? Czy robiąc coś dziś, myślimy o tym, jaki będzie to miało skutek w przyszłości? 

Materiały do dyskusji:

 • Książka Rafała Kosika: Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa” 

Bezpieczeństwo ma wiele poziomów, a w dzisiejszych czasach to coś znacznie więcej niż rozglądanie się przy przejściu przez ulicę. Trzeba myśleć perspektywicznie na wiele lat wprzód, i to nie tylko o sobie, ale i o swoich bliskich, a wręcz o całej ludzkości. Takie jest przesłanie "TMK". Książka pokazuje to na przykładzie wykorzystania technologii manipulowania pogodą dla wygody współczesnego człowieka, który coraz łatwiej ulega pokusie używania technologii do rozwiązywania doraźnych problemów. Efekty tego okazują się katastrofalne po kilkudziesięciu latach. Rezultatem jest zniszczenie środowiska naturalnego i Polska roku 2060 pokazana jest jako niezdatna do życia pustynia. Jeśli dziś człowiek będzie działał rozumnie, myśląc o przyszłości, uda się nam zapewne uniknąć przedstawionej w książce "teoretycznie możliwej" katastrofy.

 • Film z udziałem Rafała Kosika wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM 

 • Tekst utworu Rahima: „Sekunda”
 Rahim, Sekunda [24,58 kB]
 • Film z udziałem Rahima wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

 • Podręcznikowy zestaw inspiracji

Drogi nauczycielu, łam schematy, zerwij z codzienną rutyną! Jak? Wykorzystaj materiały z Podręcznikowego Zestawu Inspiracji przygotowane specjalnie dla Ciebie w ramach kampanii Ja czytam!

Podręcznikowy Zestaw Inspiracji to podręczniki do różnych przedmiotów i specjalnie do nich przygotowane zestawy zadań, karty pracy, porady dla nauczycieli oraz teksty. Można je stosować na lekcji i podczas spotkań w DKE.

Wszystkie materiały łączą się z podstawą programową. Korzystanie z nich jest więc nie tylko urozmaiceniem lekcji, umożliwia też realizację założonego programu nauczania.

 

Jak korzystać z Podręcznikowego Zestawu Inspiracji?

 1. Wybierz zadanie z listy i pobierz jego treść.  
 2. Zapoznaj się z fragmentami podręczników przydatnymi do wykonania zadania.
 3. Jeśli tego wymaga zadanie, pobierz załączniki (karty pracy dla uczniów i materiały dodatkowe).

UWAGA! Wszystkie materiały dostępne są po zalogowaniu!

POBIERZ MATERIAŁY

Zadania angażują uczniów do działania, co pozwala wzmocnić w nich przekonanie, że czytanie to nie tylko szkolny obowiązek, lecz także przyjemność i niezawodny sposób na zrozumienie otaczającego nas świata, innych ludzi i samych siebie. Czytanie to sprawdzony sposób na rozwój – odkrywanie swojej osobowości, poszerzanie horyzontów i budowanie opinii. Sam udział w zadaniach sprzyja nawiązywaniu i rozwijaniu relacji pomiędzy uczniami – uczestnikami dyskusji i angażującymi się we wspólne projekty, oraz pomiędzy uczniami a nauczycielem.

Spotkanie 4.

Temat: Dlaczego bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze?

O czym dyskusja?

Zanim dziecko nabędzie nawyki przekazywane przez osoby starsze przede wszystkim potrzebuje bezpieczeństwa i miłości. Jak myślisz, dlaczego? Dlaczego ludzkość najbardziej musi chronić dzieci? Gdybyś miał moc stworzenia świata od nowa, jak by wyglądał? Uzasadnij.

Materiały do dyskusji:

 • Książka Moniki Marin „Kroniki Saltamontes. Tajemnicze bractwo”. Fragment rozdziału 16. „Podziemia Rondy”

„Kroniki Saltamontes. Tajemnicze bractwo” to druga część trylogii o przygodach dwóch serdecznych przyjaciół Adama i Aleksa. Adam, wiedziony intuicją, wraz ze swoją nową rodziną trafia do podziemi hiszpańskiego miasta Ronda, gdzie poznaje niezwykłego i tajemniczego starca o imieniu Horacy. Horacy jest kustoszem bractwa, które zawiązało się kilkaset lat temu, a które strzeże wolnych i nowatorskich myśli na naszej planecie. Adam jako dziecko, może zapisać w starej księdze, jak wyobrażałby sobie idealny świat. Okazuje się, że dzieci najbardziej pragną bezpieczeństwa i miłości, że zamiast wzmacniać się przed okrucieństwem świata, wolałyby przede wszystkim czynić i wymyślać rzeczy, które sprawią, że świat będzie mniej okrutny.

 • Film z udziałem Moniki Marin wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Ścieżka: Przyjaźń

Spotkanie 1.

Temat: Można być szczęśliwym w samotności?

O czym dyskusja?

Kto wybiera samotność, nigdy nie jest sam – czy przyjaźń to lek na samotność, czy w ogóle trzeba szukać leku na samotność, jaka jest rola przyjaźni w życiu?

Materiały do dyskusji:

 • Książka pt. ORO

Marcel A. Marcel (Olga Sawicka i Dana Łukasińska)

Kto wybiera samotność, nigdy nie jest sam. Tak działa tego rodzaju magia, która obywa się bez magii. Pojawia się dokładnie wtedy, gdy jest potrzebna.  I zostaje jeszcze długo po tym, kiedy skończysz czytać tę książkę.  Jest jak odbicie w lustrze, które zaczyna żyć własnym życiem. Stań mu naprzeciw!

 • Film z udziałem Olgi Sawickiej wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 2.

Temat: Nie naruszaj moich granic!

O czym dyskusja?

Własne granice, granice tolerancji, granice prywatności, komunikowanie (o własnych granicach, np. prywatności).

Materiały do dyskusji:

 • Książka Barbary Ciwoniuk Musisz to komuś powiedzieć

Choć wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że to będzie nudne lato, już pierwsze dni wakacji dostarczą Milenie niezwykłych wrażeń. Za sprawą matki w ich domu zjawi się tajemniczy chłopak „po przejściach”, którego obecność zburzy spokój nastolatki. Choć Kama, nieco zwariowana przyjaciółka, niejednokrotnie ją zawiedzie, a Paweł – dotychczasowy obiekt zainteresowania Mileny, okaże się niewart jej westchnień, upalne lato w pięknych plenerach Suwalszczyzny przyniesie dziewczynie wiele nowych doświadczeń. 

 • Film z udziałem Barbary Ciwoniuk wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 3.

Temat: Czy każdy potrzebuje przyjaciół?

O czym dyskusja?

Jaką rolę w naszym życiu odgrywa przyjaźń? Jakie wartości niesie ze sobą przyjaźń? 

Materiały do dyskusji:

Trójka przyjaciół jedzie na ferie, w miejsce oderwane od cywilizacji, gdzie wobec warunków pogodowych (zerwanie łączności ze światem zewnętrznym) są zdani na siebie. Dodatkowo muszą zadbać o znacznie mniej rozgarniętych uczestników wycieczki. Następuje rozłam w trójce przyjaciół - Nika, niezrozumiana przez Felixa i Neta, daje się wciągnąć w niebezpieczną grę prowadzoną przez właścicielki pensjonatu. To, co z pozoru wydaje się zwykłym konfliktem pomiędzy nastolatkami, którzy chcą się po prostu dobrze bawić podczas ferii, zamienia się w horror, w którym zagrożone jest życie Niki. Zamiast ratować siebie (bo mają taką możliwość), Felix i Net decydują się podjąć poważne ryzyko, aby uratować przyjaciółkę, choć wcześniej ostrzegali ją o niebezpieczeństwie. Mimo różnych konfliktów, które się zwykle pojawiają pomiędzy ludźmi, w prawdziwej przyjaźni chodzi o to, że zawsze możemy na sobie polegać.

 • Film z udziałem Rafała Kosika wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

 • Utwór Rahima „Habitat”
 Rahim, Habitat [25,17 kB]
 • Film z udziałem Rahima wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 4.

Temat: Co to znaczy być dobrym przyjacielem?

O czym dyskusja?

Co tak naprawdę znaczy: być dla drugiej osoby przyjacielem? Jaka jest różnica pomiędzy kolegą, znajomym a przyjacielem? Czy przyjaźń to tylko wspólne zabawy, te same zainteresowania, a może coś więcej? Jak sądzisz? Gdy przyjaciel  nie z własnej woli wpadnie w tarapaty, to czy należy mu pomóc? Jeśli uważasz, że tak, to jak należałoby to zrobić, aby samemu nie popaść w kłopoty? A może lepiej zmienić przyjaciela, na takiego, który kłopotów nie ma? Co Ty byś zrobił w sytuacji, gdy Twój przyjaciel miałby kłopoty? Czy w takich okolicznościach szukałbyś pomocy u osób dorosłych (jeśli tak, to u kogo?), czy działał sam? Czy warto narażać się na niebezpieczeństwo lub ośmieszenie, aby uratować z tarapatów przyjaciela?  Czy istnieją sytuacje, kiedy nie można pomóc przyjacielowi? Uzasadnij.

Materiały do dyskusji:

 • Książka Moniki Marin „Kroniki Saltamontes. Ucieczka z mroku”. Fragment rozdziału 1. Ucieczka z mroku

Trylogia „Kroniki Saltamontes” to przede wszystkim manifestacja przyjaźni. W rozdziale pierwszym pierwszej części dwóch serdecznych przyjaciół z sierocińca, którzy sami nazywają siebie braćmi  najpierw konstruują Maszynę do Produkowania Szczęścia, gdy zaraz potem jeden z nich trafia pod skrzydła obcej kobiety, która podaje się za jego ciotkę, a która jest osobą złą. Adam postanawia uciec od ciotki narażając się na niebezpieczeństwo w postaci przeprawy przez straszny cmentarz, tymczasem jego przyjaciel Aleks również wyrusza aby go ratować. Chłopcy spotykają się wśród grobowców nie spodziewając się swojej obecności, dygocząc ze strachu i przerażenia. 

„Kroniki Saltamontes” - to trylogia pełna pięknych wartości wplecionych w przygodę, wartką akcję i tajemnicę. To książka nad którą pochyli się i dziecko i dorosły, gdzie przy niektórych rozdziałach czytelnik się zatrzymuje, aby zastanowić się, co jest najważniejsze w życiu, a inne rozdziały pochłania jednym tchem.

 • Film z udziałem Moniki Marin wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 5.

Temat: Trudne przyjaźnie

O czym dyskusja?

Kto to jest przyjaciel? Na czym polega przyjaźń? Czy ma środowisko, z którego się wywodzimy, ma znaczenie? 

Materiały do dyskusji:

 • Książka Barbary Ciwoniuk Własny pokój

Przemoc w szkole, konflikty rodzinne, przyjaźnie i rozstania to problemy poruszane w świetnie napisanej powieści Barbary Ciwoniuk dla nastolatków. Zach jest wrażliwym, spokojnym chłopakiem, który musi zmierzyć się z trudnymi sytuacjami życiowymi zarówno w domu, jak i w szkole. Ciwoniuk posiadła dar pisania o problemach młodych ludzi z ogromną empatią, tworząc jednocześnie trzymającą w napięciu narrację.

Spotkanie 6.

Temat: Czym jest ojcowizna? 

O czym dyskusja?

Czy można tak kochać swoją ziemię, żeby z nią zrosnąć? Czy można przyjaźnić się z przyrodą, porą roku, porami życia? Dlaczego mieszkańcy wsi z naszych opowiadań wtopili się w przyrodę?

Materiały do dyskusji:

 • Książka Andrzeja Muszyńskiego „Miedza”. Opowiadanie „Trawy, trawy, zimne gruszki” 

Andrzej Muszyński to nowy głos w polskiej prozie. Jego debiutancki zbiór opowiadań Miedza to przejmująca i wyrafinowana literacko opowieść o prowincji Polski i życiu na pograniczu. To rzecz o świecie, który ginie — bo nie nadąża za pędem nowoczesności i nie umie zrezygnować ze swoich wartości. Ten świat właśnie Andrzeja Muszyńskiego wybrał na swojego kronikarza i poetę.

Ścieżka: Granice

Spotkanie 1.

Temat: Pokonywanie własnych granic

O czym dyskusja?

Czy w życiu lepiej jest iść wyznaczoną ścieżką czy poznać nieznane? Czy pokonywanie własnych granic sprzyja poznaniu samego siebie?

Materiały do dyskusji:

 • Książka Beaty Pawlikowskiej Blondynka na Orinoko

Dwa miesiące samotnej wyprawy przez Amazonię w Ameryce Południowej. Mój plan był prosty: przedostać się po rzekach od Orinoko w Wenezueli przez Rio Negro aż do Amazonki w Brazylii. Półtora tysiąca kilometrów przez dżunglę. Czółnem, statkiem, motorówką wojskową z małpą na pokładzie i innymi przypadkowymi łodziami. Wśród tajemniczych głosów tropikalnej puszczy, przez zagubione na końcu świata wioski i nieoczekiwane zdarzenia. Wielka przygoda!

 • Film z udziałem Beaty Pawlikowskiej wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 2.

Temat:  Czy warto ryzykować dla innych?

O czym dyskusja?

Lekarze bez granic (ale jakich?), akcje społeczne i charytatywne, zwyczajny bohater, wrażliwość na to, co się dzieje dookoła, czy pomaganie jest łatwe, czy warto pomagać innym?

Materiały do dyskusji:

 • Książka Krzysztofa Ziemca Warto być dobrym”

Książka przeczy powszechnemu przekonaniu, że w wokół nas mamy coraz mniej osób skłonnych do poświęceń. Krzysztofowi Ziemcowi udało się zgromadzić grupę rozmówców, którzy konsekwentnie udowadniają, że dobro staje się wielką siłą, zmieniającą każdego człowieka.

Spotkanie 3.

Temat: Nasze wybory, nasze granice

O czym dyskusja?

Czy podejmujemy decyzje starając się nie przekraczać granic naszych możliwości czy sięgamy wyżej? Czy warto przekraczać granice samych siebie dążąc do celu?

Materiały do dyskusji:

 • Utwór „Pompuj, pompuj” Rahima
 Rahim, Pompuj, pompuj [26,27 kB]
 • Film z udziałem Rahima wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

 

 • Podręcznikowy zestaw inspiracji

Drogi nauczycielu, łam schematy, zerwij z codzienną rutyną! Jak? Wykorzystaj materiały z Podręcznikowego Zestawu Inspiracji przygotowane specjalnie dla Ciebie w ramach kampanii Ja czytam!

Podręcznikowy Zestaw Inspiracji to podręczniki do różnych przedmiotów i specjalnie do nich przygotowane zestawy zadań, karty pracy, porady dla nauczycieli oraz teksty. Można je stosować na lekcji i podczas spotkań w DKE.

Wszystkie materiały łączą się z podstawą programową. Korzystanie z nich jest więc nie tylko urozmaiceniem lekcji, umożliwia też realizację założonego programu nauczania.

 

Jak korzystać z Podręcznikowego Zestawu Inspiracji?

 1. Wybierz zadanie z listy i pobierz jego treść.  
 2. Zapoznaj się z fragmentami podręczników przydatnymi do wykonania zadania.
 3. Jeśli tego wymaga zadanie, pobierz załączniki (karty pracy dla uczniów i materiały dodatkowe).

UWAGA! Wszystkie materiały dostępne są po zalogowaniu!

POBIERZ ZADANIA I KARTY PRACY 

Zadania angażują uczniów do działania, co pozwala wzmocnić w nich przekonanie, że czytanie to nie tylko szkolny obowiązek, lecz także przyjemność i niezawodny sposób na zrozumienie otaczającego nas świata, innych ludzi i samych siebie. Czytanie to sprawdzony sposób na rozwój – odkrywanie swojej osobowości, poszerzanie horyzontów i budowanie opinii. Sam udział w zadaniach sprzyja nawiązywaniu i rozwijaniu relacji pomiędzy uczniami – uczestnikami dyskusji i angażującymi się we wspólne projekty, oraz pomiędzy uczniami a nauczycielem.

Spis materiałów do ścieżki Bezpieczeństwo:

Zadania
Dodatki i karty pracy do zadań
Granice i przekraczanie granic - mamy pojęcie Granice i przekraczanie granic. Załącznik 2 - Karta pracy
Czy media kłamią Czy media kłamią. Załącznik 3 - Karta pracy
Przekroczyć własną niemoc Przekroczyć własną niemoc. Załącznik 4 - Tekst 1.
Przekroczyć własną niemoc. Załącznik 5 - Tekst 2.
Przekroczyć własną niemoc. Załącznik 6 - Tekst 3.
Przekroczyć własną niemoc. Załącznik 7 - Tekst 4.
Przekroczyć własną niemoc. Załącznik 8 - Punktacja dyskusji.
Przekroczyć własną niemoc. Załącznik 9 - Słownictwo do dyskusji.
Przekroczyć własną niemoc. Załącznik 10 - Argumenty do dyskusji.
Przekroczyć własną niemoc. Załącznik 11 - Pytania pomocnicze

Spotkanie 4.

Temat: Przekraczam granice.

O czym dyskusja?

Co to są normy społeczne, jakie są normy społeczne dla chłopaka i dziewczyny, jak zmieniły się normy społeczne na przestrzeni wieków.

Materiały do dyskusji:

 • Książka Agnieszki Tyszki „Nawijka na Skype”

Nastoletnia Amanda spotyka Nawojkę - pierwszą studentkę w dziejach Akademii Krakowskiej. Nawojka jest gotowa wiele zaryzykować, by studiować na uczelni, dla Amandy to tylko jedno „kliknięcie” i wzruszenie ramion. Zderzenie dwóch światów wywołuje wiele pytań: Co to znaczy mieć marzenia? Jaką cenę się płaci, dążąc do ich spełnienia? Którędy iść, gdy wszystkie drogi wydają się pełne przeszkód? Czy Skype może być kołem ratunkowym? Kim jest ta, która nigdy się nie poddaje?

Film z udziałem Agnieszki Tyszki wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Ścieżka: Różnice

Spotkanie 1.

Temat: Wszyscy się różnimy!

O czym dyskusja?

Czy różnice między ludźmi wyłącznie ich od siebie oddalają, czy mogą być tym, co ich łączy? Czy każdy różni się od innych?

Materiały do dyskusji:

 • Książka pt. ORO

Marcel A. Marcel (Olga Sawicka i Dana Łukasińska)

Kto wybiera samotność, nigdy nie jest sam. Tak działa tego rodzaju magia, która obywa się bez magii. Pojawia się dokładnie wtedy, gdy jest potrzebna.  I zostaje jeszcze długo po tym, kiedy skończysz czytać tę książkę.  Jest jak odbicie w lustrze, które zaczyna żyć własnym życiem. Stań mu naprzeciw!

 • Film z udziałem Olgi Sawickiej wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 2.

Temat: Tolerancja a akceptacja

O czym dyskusja?

Czy to, co inne, musi być od razu gorsze? Czy potrafimy tolerować różnice między nami? 

Materiały do dyskusji:

 • Książka Magdaleny Kozłowskiej „Zupa z jeża"

Magia, miłość i zdrada. Piękna, a zarazem okrutna opowieść. Jaelle to 13-letnia cygańska dziewczyna, która ucieka wraz z rodziną z ich płonącego domu. Istnieją podejrzenia, że dom został podpalony przez niechętnych Cyganom sąsiadów. W pożarze ginie babcia Jaelle i rozpoczyna się tradycyjne czuwanie Romów przy zmarłej. Podczas trwającego trzy dni obrzędu, dziewczyna wspomina historię, jaką opowiedziała jej seniorka rodu w dniu, gdy Jaelle oficjalnie stała się kobietą. W małej Romce budzi się pragnienie zemsty na podpalaczach. Starszyzna ostrzega dziewczynę przed niebezpieczeństwem takiego działania, ale decyzja po raz pierwszy w życiu leży tylko i wyłącznie po stronie trzynastolatki. "Zupa z jeża" to widziana oczami kobiet historia rodziny Cyganów, w której niewiasty zostały obdarzone niezwykłą mocą. Prowadzi czytelnika przez wydarzenia kluczowe w historii romskiej oraz przybliża kulturę, która rozwija się na naszych oczach, ale jest przez Polaków niezauważana i nierozumiana.

 • Film z udziałem Magdaleny Kozłowskiej wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 3.

Temat:  Różni? Niekoniecznie!

O czym dyskusja?

Różne narodowości, różne doświadczenia, różne podejścia do tych samym wyzwań.

Materiały do dyskusji:

Zrób sobie raj jest opowieścią o tym, co zafascynowało autora w czeskiej kulturze. W kulturze radości smutku. Śmiech jest tu pokazany jako maska tragicznej bezradności. Reportera Szczygła najbardziej fascynują Czesi, którzy nie wierzą w Boga. „Jak się państwu żyje bez Boga?” – to pytanie, czasem wyrażone wprost, a czasem ukryte, jest refrenem tej książki, łączącej osobisty pamiętnik z esejem, felietonem i reportażem.
„Jeśli to nie jest zmyślone, to mogło zdarzyć się tylko w Czechach” – pisze Mariusz Szczygieł. Zrób sobie rajmoże być też czytany jako kolekcja takich przypadków.

 • Film z udziałem Mariusza Szczygła wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

 • Utwór „Sorry” Pokahontaz
 Pokahontaz, Sorry [27,73 kB]
 • Film z udziałem Rahima wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 4.

Temat: Każdy z nas jest inny!

O czym dyskusja?

Jak to jest być innym w klasie? Dlaczego niektórzy nas nie akceptują a czasem nawet nękają? Czy nasze zainteresowania i sytuacje rodzinne zawsze muszą mieć wpływ na to, jak inni nas postrzegają i traktują?

Materiały do dyskusji:

 • Książka Agnieszki Tyszki „M jak dżeM”

Nela ma trzynaście lat i jej życie przypomina bieg z przeszkodami... Prześladują ją wstrętne koleżanki, boleśnie odczuwa nieobecność taty i musi stawić czoła groźnej babci, której nigdy wcześniej nie widziała na oczy. Jakby tego było mało, dowiaduje się, że będzie miała rodzeństwo. Na szczęście los zsyła jej całe grono osobliwych, ale życzliwych osób, dzięki którym życie staje się piękniejsze. Jest wśród nich pani Lila ze swoją zaczarowaną spiżarką, rudowłosa ciotka Letycja, nieco szalona nauczycielka Idalia, a nawet jedna senna zjawa... To dzięki nim oraz niezawodnym dżemom, Neli udaje się pokonać piętrzące się przed nią problemy.

 • Film z udziałem Agnieszki Tyszki wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×