Zaloguj się

Ja czytam

Dyskusyjne kluby edukacyjne

Kampania Ja czytam! to największe wydarzenie edukacyjne 2015 roku!

Ja czytam! to kampania społeczna, której celem jest rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży przez organizację w szkołach Dyskusyjnych Klubów Edukacyjnych.

Ja czytam! szturmem zdobywa serca nauczycieli i uczniów. Już dziś uczestniczą w niej tysiące nauczycieli i dziesiątki tysięcy uczniów ze wszystkich poziomów edukacji. A to dopiero początek. 

Dlaczego kampania wywołuje takie poruszenie?

Oto niektóre wypowiedzi jej uczestników:

Nie będę oryginalna, jeśli napiszę, że organizowanie DKE jest fenomenalnym pomysłem (…). Uczniowie czytają książki, ale nie mają z kim o nich porozmawiać. Po lekturach różnego rodzaju pojawiają się pytania i wątpliwości. Na takich zajęciach można by je rozwiewać. Często dzieci podchodzą i pytają, co mogą jeszcze poczytać... DKE to miejsce dyskusji i wznoszenia się na wyżyny intelektualne.

Anna Piątek, Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 16 w Gdyni

Każdy z nas lubi porozmawiać na temat tego, co go poruszyło lub z czym się nie zgadza. Potrzeba dyskusji jest w nas ogromna. I taka sama potrzeba istnieje w małym człowieku. Dzieci bardzo lubią wypowiadać się na temat przeczytanego tekstu. Każde z nich ma swoje odczucia, a bagaż doświadczeń, jaki już zdążyli zebrać, pozwala spojrzeć na ten sam temat inaczej. Tekst, opowiadanie, fragment lektury odpowiednio przekazany budzi emocje. Trzeba im dać ujście. Do tego potrzebny jest czas. Ten czas daje nam założenie klubu dyskusyjnego.

Aleksandra Kaczmarska, Szkoła Podstawowa nr 6 w Elblągu

Bardzo ważna społecznie inicjatywa! Młodzi gimnazjaliści - wbrew pozorom - potrzebuję kontaktu z książką; trzeba tylko znaleźć na nich sposób. Ja znalazłem - czytamy! Czytajcie i zachęcajcie do czytania innych!

Tomasz Szymkiewicz, Publiczne Gimnazjum w Bukowej

 

Nauczycielu łam schematy. Załóż Dyskusyjny Klub Edukacyjny.  

Wyrusz już dziś w drogę, która zaprowadzi Ciebie i Twoich uczniów do nowych odkryć, nowych przeżyć – do rozwoju.

Dlaczego warto

Ja czytam! wpisuje się w edukacyjne priorytety MEN!

Minister Edukacji Narodowej ogłosiła edukacyjne priorytety na rok szkolny 2015/2016. Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży znalazło się wśród tych priorytetów. Ja czytam! doskonale wpisuje się z wyznaczony przez MEN kierunek. Pozwala realizować zadania konieczne w sposób nieschematyczny, ciekawy i twórczy.

Kampania Ja czytam! jest szansą:

dla nauczycieli na:
 • przełamanie codziennej rutyny
 • wzmocnienie więzi z uczniami
 • zdobycie nowych kompetencji
 • promocję siebie i własnej szkoły
 • podniesienie jakości własnej pracy
 • kontakt z wybitnymi twórcami
 • rozwój i satysfakcję z pracy
dla szkoły na:
 • realizację zadań zalecanych przez MEN
 • osiąganie efektów, które są przedmiotem ewaluacji szkoły
 • tworzenie przyjaznego klimatu sprzyjającego nauczaniu i uczeniu się
 • budowanie relacji między wszystkimi członkami społeczności szkolnej
 • wzajemny rozwój
a nade wszystko dla uczniów na:
 • polubienie czytania
 • spotkanie i rozmowę na ważne tematy
 • budowanie dobrych relacji całej społeczności szkolnej
 • rozwój osobisty

Elementy kampanii

DKE – krok po kroku

Do udziału w kampanii zapraszamy nauczycieli wszystkich przedmiotów z każdego poziomu nauczania. Im więcej nauczycieli z danej szkoły zaangażuje się w kampanię, tym lepszy będzie jej efekt!

Przystąpienie do programu oraz materiały dla klubowiczów są całkowicie bezpłatne.

Krok 1.

Zapisz się do kampanii – w zakładce „Mój profil” (po zalogowaniu) mam dostęp do interaktywnego harmonogramu kampanii. Nie wszystkie kroki harmonogramu będą od razu aktywne – wszystko w swoim czasie.

Do kampanii może się przyłączyć każdy nauczyciel (niezależnie od nauczanego przedmiotu i poziomu edukacji). 

*Zapisy trwają do 18 października!

 

Krok 2.

Zapisz się na kurs  Animator edukacji I stopnia (dla nowych uczestników) lub  Animator edukacji II stopnia (dla zaawansowanych) – przekierowanie z zakładki „Mój profil” na stronę  kursy.operon.pl (dostęp do materiałów kursowych jest możliwy po zalogowaniu).

Pierwszy moduł kursu  Animator edukacji I stopnia zawiera informacje niezbędne do założenia Dyskusyjnych Klubów Edukacyjnych. Zalecamy, by dopiero po przestudiowaniu tego modułu rozpocząć organizację DKE w szkole. Udział w kursie jest bezpłatny. Odpłatny jest egzamin po kursie (dla chętnych). 

 

Krok 3.

Zaplanuj spotkanie organizacyjne i załóż Dyskusyjny Klub Edukacyjny w swojej szkole.

DKE odbywają się regularnie – najlepiej raz w miesiącu. Harmonogram spotkań tworzą samodzielnie uczestnicy DKE. W spotkaniach DKE mogą uczestniczyć nauczyciele różnych przedmiotów, uczniowie różnych klas, zaproszeni goście. Nie ma żadnych zaleceń co do liczby klubowiczów. Zachęcamy, by spotkania DKE odbywały się nie tylko w szkole, ale również w ciekawych miejscach słynących z wydarzeń kulturalnych, galeriach, kawiarniach itp. Materiały do prowadzenia DKE znajdują się w zakładkach: „Biblioteka Ja czytam” i „Ja oglądam” – są bezpłatne.  

 

Krok 4.

Zamów materiały klubowe – wpisz liczbę uczniów, uczestników DKE, do interaktywnego harmonogramu w zakładce  „Mój profil”.

Materiały klubowe są bezpłatne dla uczestników. Warunkiem ich otrzymania jest wpisanie liczby uczniów do interaktywnego harmonogramu kampanii, który znajduje się w zakładce „Mój profil”. Materiały klubowe są wysyłane raz w miesiącu w terminie podanym w harmonogramie.

*Do 30 października!

Krok 5.

Podziel się swoimi doświadczeniami z organizacji DKE na profilu facebookowym Ja czytam! (dla chętnych).

Co dostaje nauczyciel

Uczestnik kampanii otrzymuje kompleksowe wsparcie na każdym etapie realizacji:

1. Przygotowanie merytoryczne do prowadzenia DKE w swojej szkole –  udział w internetowych i stacjonarnych (nowość!) kursach animatora edukacji I i II stopnia. Uczestnik kursu zdobywa kompetencje:
 • organizatora Dyskusyjnych Klubów Edukacyjnych
 • moderatora dyskusji
 • trenera czytelnictwa
 • animatora kreatywności (nowość!)
 • edukatora filmowego (nowość!)
 • edukatora sztuki (nowość!)
 • mówcy (nowość!)
2. Zestaw gotowych materiałów opracowanych przez wybitnych specjalistów  – między innymi:
 • teksty beletrystyczne  do pobrania wybrane przez Instytut Książki  – partnera merytorycznego Ja czytam!
 • wprowadzenie psychologiczne do ścieżek tematycznych
 • wywiady video z autorami książek dla dzieci i młodzieży
 • zestaw filmów edukacyjnych Akademii Dokumentalnej
 • zestaw podręcznikowych inspiracji: wybrany podręcznik wraz z kartami pracy
 • galeria obrazów (malarstwo, grafika, fotografia, komiks) do czytania (nowość!)
3. Atrybuty kampanii - atrakcyjne akcesoria dla klubowiczów

Dyskusyjne Kluby Edukacyjne nawiązują do DKF-ów. Aby przywołać ten klimat, stworzyliśmy serię wyjątkowych plakatów oraz zakładek książkowych adresowanych do dzieci i młodzieży.

Ponadto uczestnicy DKE otrzymają odznaki klubowicza. Dla kontynuatorów przygotowaliśmy nowe serie gadżetów!

4. Uczestnictwo w społeczności Ja czytam

Elitarną społeczność Ja czytam! tworzą niezwykli nauczyciele, ich uczniowie, rodzice oraz pisarze, poeci i twórcy. Wszyscy spotykają się w ramach klubów w szkole (i poza nią) i wspierają się wzajemnie dzięki  forum dyskusyjnemu na Facebooku.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×